Vyplatí se to?

Každý si jistě položil otázku, nakolik se liší jednotlivé objektivy různých výrobců, konstrukce a ceny. Podobně i já, když jsem od staršího vybavení (Praktica) přecházel na Nikon, jsem si nebyl jist, jestli ten rozdíl bude vůbec patrný, protože jsem s Prakticou byl vcelku spokojen. Nemluvím přirozeně o autofokusu a ostatních technických parametrech, které si nakonec může každý přečíst v technické specifikaci. Navazuji tak na předešlé příspěvky, které popisují jednotlivé části mé výbavy (tady, tady a tady). A jaká je odpověď? Myslím, že rozhodně ANO. Ostatně, posuďte to se mnou.


<<< předešlá část

Nejdůležitějším aspektem je ovšem kvalita objektivu. Nabízí se srovnat objektivy, kterými disponuje Praktica a které je možno zařadit spíše do kategorie těch levných, s objektivy pro Nikon. Ani v zde se nejedná o špičkové objektivy, ale spíše o objektivy pro amatérské použití. Všechny snímky byly pořízeny ze stativu na film ORWO NP15, vyvolány a skanovány naprosto stejným způsobem a bez dodatečných úprav. Expozice byla určena automatikou přístroje - Nikon v maticovém režimu měření a Praktica se zvýrazněným středem. Snímky nebyly upravovány digitálně. Skenováno je z negativu s rozlišením 2400 dpi. V některých případech jsou porovnávány zoomy s pevnými ohnisky, někde zoomy mezi sebou.

Toto je skoro celé políčko negativu, z něhož jsou následující výřezy, fotografované s ohniskem 70 mm. Výřezy jsou tedy cca 30x zvětšené oproti negativu.Skenované výřezy nejsou upravovány (kontrast, jas) ani retušovány (prach).

Expozice určená oběma přístroji byla skoro stejná, Nikon dával poněkud lepší kresbu ve stínech. Scéna byla dost kontrastní, protože dvůr byl ve stínu a domy v jasném slunečním světle.

 

 

 

 

Prakticar MC 70-210 /4-5,6

Porovnání dvou zoomů se stejným rozsahem

Sigma AF 70-210 /3,5-4,5 APO Makro

f = 70 mm, clona 4

f = 70 mm, clona 8

     

f = 210 mm

clona 5,6

clona 4,5

f = 210 mm

clona 11

clona 8

f = 210 mm

clona 32

clona 22

Porovnání obou objektivů ukazuje, že Prakticar 70-210 je v oblasti dlouhých ohnisek skoro nepoužitelný, vyhovuje jen pro malé zvětšeniny a k alespoň trochu slušné ostrosti je nutno jej clonit na maximum. Ani tak však nedosahuje kvality Sigmy, i když se také jedná o objektiv amatérské třídy.

Ještě markantnější je toto porovnání s objektivem pevné ohniskové délky Sigma 105/2,8 EX Macro:

Prakticar MC 70-210 /4-5,6

 

Sigma 105/2,8 EX Macro

f = 100 mm, cl. 4

cl. 2,8

f = 100 mm, cl. 8

cl. 8

Sigma 105/2,8 kreslí podstatně lépe než Prakticar i při úplném odclonění. Srovnání se Sigmou 70-210 ukazuje, oč lepší je ostrost pevného ohniska oproti zoomu střední třídy právě při malých clonách.

Výhodou zrcadlovek velkých výrobců je možnost výběru z široké nabídky objektivů různých výrobců. V dnešní době lze rozlišit tři třídy objektivů: tzv. konzumní třída, to jsou objektivy dodávané v setech při nákupu fotoaparátu, typicky zoomy 28-80/3,5-5,6. Jejich kvalita je průměrná: až na výjimky vyžadují zaclonit a mechanicky jsou velmi bakelitové. Cena je okolo 4 - 8 tisíc, ale v bazarech jsou za babku. Střední třída je také určená pro amatéry, ale jedná se již o dosti kvalitní výrobky. Cenově leží mezi 10 - 20 tisíci podle druhu. A nakonec jsou objektivy pro profíky, kde se cena pohybuje u značkových výrobků nad 30 tisíc. Toto dělení trochu narušují nezávislí výrobci, jako je právě Sigma, kteří díky větším sériím dokáží snížit ceny u výrobků profesionálních řad při kvalitě jen o málo nižší.

Zde srovnávané Prakticary patří vesměs do nejnižší třídy. Jsou to výrobky firmy Samyang (Korea) a mechanicky jsou docela festovní. Sigmy a Nikkory patří spíše do třídy střední, což je také poznat.

 

Prakticar MC 50/1,8

Srovnání dvou základních objektivů

Zvětšena část snímku u kraje negativu.

AF Nikkor 50/1,8

clona 1,8

Prakticar je při otevřené cloně výrazně méně ostrý než Nikkor

clona 4

Nikkor poskytuje lepší kontrast a o poznání lepší ostrost

clona 8

Při této a vyšších clonách se již rozdíly mezi oběma objektivy snižují

clona 16

Vlivem difrakce je kresba horší než při cloně 8

Rozdíly nejsou příliš velké, ale Nikkor má zřetelně lepší kontrast a ostrost zejména při malých clonách.

<<<zpět                                 pokračování >>>


e-mail home english galerie

Copyright (c) Martin Rybák 2000. Poslední úprava 20.3.2000