HP Photo Scanner - po prvním dotyku

Právě jsem vyzkoušel scanner Hewlett Packard Photo Scanner. První zkušenosti jsou dobré a zdá se, že kladné recenze se nemýlily. Podrobný popis scanneru je možno najít zde. Jedná se o výrobek v řadě Photo Smart, která je určena pro domácí použití. Projevuje se to především na způsobu ovládání a dokumentace, která je připravena pro počítačové negramoty.

Instalace

Instaloval jsem nejprve přiloženou kartu SCSI, poté vlastní scanner. Během instalace jsem si nadělal komplikace sám - špatně jsem zasunul kartu do slotu a divil jsem se, že ji počítač odmítá akceptovat. Vlastní instalace je velmi důkladně popsána a je udělána skutečně pro počítačové analfabety včetně instruktážního videa na CD. V mém případě jsem musel nejprve vše vrátit zpět na začátek a poté již instalace proběhla bez problémů (Windows 95). Když jsem zkoušel instalovat kartu do Windows NT na tomtéž počítači, neustále jsem byl vyzýván, abych vypnul počítač a vsunul kartu, i když tam již dávno vězela. Když jsem skutečně počítač vypnul a opět zapnul, připadaje si jako idiot, instalace proběhla dále bez potíží.

První scan

Po instalaci je další používání směšně prosté. Vezmete fotku (do formátu 13 x 18), proužek filmu negativ nebo diapozitiv v rámečku beze skel. Scanner nemá síťový vypínač. Na scanneru tlačítkem zvolíte druh předlohy a vsunete ji do štěrbiny. Scanner se zapne k síti, chvilku si zavrní, schlamstne vaši fotku, automaticky nastartuje scanovací software a za pár vteřin vidíte výsledek na obrazovce. Další postup obsahuje pět kroků (některé se mohou přirozeně vynechat):

Během celého procesu se program snaží napovídat, jak nejlépe postupovat, a upozorňuje na případné chyby. Korekce a úpravy jsou velmi rychlé, protože vše se provádí na náhledu. Teprve po ukončení úprav se provede konečné skenování ve vysokém rozlišení a korekce výsledku.

Dosažitelné rozlišení (optické) 2400 DPI poskytuje z negativu soubory velikosti 21 MB, což je i pro rychlá Pentia docela sousto. Ke zpracování potřebujete především hromadu paměti, 64 MB je příliš málo. Ale pro běžné účely tak vysoké rozlišení potřeba není. Dovoluje však udělat docela slušný výřez, je-li původní negativ dostatečně kvalitní.

Scanner nerozpozná negativní a inverzní film. Vložíte-li do něj nezarámovaný diapozitiv, provede automaticky jeho inverzi. Výsledek je efektní, ale nepoužitelný. Proto je nutno diapozitivy nejprve zarámovat. Při skenování negativního filmu se provede automaticky korekce na žlutou masku a přizpůsobí kontrast. Barvy vycházejí velmi dobře.

Další software

Součástí balíku je i PictureIt! od Microsoftu. Jedná se o typický produkt pro domácí užití. Jeho obsluha je velmi snadná, obsahuje spoustu inteligentní nápovědy včetně asi deseti instruktážních videosekvencí a poskytne skutečně dobré služby začátečníkům. Nelze však očekávat, že dosahuje kvalit produktů Adobe nebo Corel. Všechny činnosti jsou rozděleny do přehledných kroků a program napovídá, co se stane, když... . Líbí se mi a pro jednoduché akce jej budu asi používat. Protože scanner není do ČR oficiálně dovážen, je veškerá dokumentace v angličtině.

Ukázky

Pohled z okna - celé políčko skenované 300x200 bodů, bez dalších úprav. Film Kodak Royal Gold 25.

Detail z předešlého políčka, skenováno 2400 DPI, vlevobez úprav, vpravo doostřeno digitálně.

Pro porovnání - následující snímek je scanován z negativu, další z kopie 9x13 z minilabu. Oba jsou bez dalších úprav.

Rozdíl není jen v jasnosti podání detailů, ale zejména v barevném tónu a prokreslení stínů. Digitálními úpravami lze jistě druhý snímek vylepšit, ale kresba ve stínek zlepšit příliš nejde. V případě tisku je scan z positivu prakticky nepoužitelný, chceme-li formát větší než původní předloha.

 

... a při druhém dotyku

Vše zatím funguje normálně tak jak má. Na jiných stránkách jsem však našel několik dalších rad:

 

 

 

e-mail home back to digital english galerie

Copyright (c) Martin Rybák 1998. Poslední úprava 16.2.1999